» » ووشو

Закладки ووشو

ورزش وشوورزش وشو

ووشو هنری است با بیش از 400 سبك و مكتب كه باقی ماندة فنون رزمی ِ دوران باستان چین می باشند . معنای عامّ ووشو « هنر كبك » و معنای لفظی آن « دعوا نكنید » است و در زبان ژاپنی معادل بوجوتسو‫ Bu Jutsu ( هنر رزمی ) می باشد . البته در زبان ماندارین بمعنای هنررزم نیز بكار می رود . ریشة ووشو را به ‫حدود 2600 سال قبل از میلاد و به یك سیستم قدیمی در شرق چین بنام چی یاه یوشی می رسانند كه در آن ، حریفان با بر سركردن ِ كلاه خودهای شاخدار با یكدیگر مبارزه می كردند اما اعتقاد بر این است كه ووشو در سال 269 ق . م در منطقة كوهستانی سونگ شان پدیدار شده و بیشتر توسط راهزنان و گروههای مذهبی تمرین می شد . همچنین عقیده بر این است كه در خلال سلطنت سلسلة ژو ( 1000 م – 256 ق . م ) یك نوع كشتی بنام جیائولی وجود داشت كه بعنوان ورزش ملّی در جوار تیراندازی و مسابقات ارّابه رانی متداول بود و بعدها پیشرفت كرده و بصورت امروزی درآمده است .

 سرآغاز ووشو را راهب مشهور بودهیدهارما و معبد شائولین نیز می دانند .
و امپراطورها از اساتید ووشو در ارتشهای خود استفاده می كردند . ووشو ی نظامی بطور سیستماتیك ، بیشتر در طی سلسلة تانگ و سونگ ( 1279 – 618 م ) پیشرفت كرد و هنر ووشو در ارتشها بعنوان تقویت كنندة نظام و ورزش نظامی و همچنین امتحانی برای ارتقاء درجة افسران و سربازان حفظ شد . در طی سلسلة های مینگ و چینگ ( 1911 – 1368 م ) ووشو ، فرم یافته و ساختار كلاسیك و امروزی خود را پیدا كرد . در اوائل قرن بیستم ، ووشو ی مردمی و كلوپهای آن رشد كرده و در محدودة اُپراها ، رقص ، هنر و مذهب وارد شد . بزرگترین و بانفوذترین انجمن ووشو در شانگهای بود كه بعداً گسترش پیدا كرد تا اینكه در سال 1928 م « مركز ملّی ووشو » تأسیس گردید . گسترش ِ بیشتر ووشو در بین سالهای 1932 و 1936 م بود كه چین گروهی از اساتید ووشو را در بازیهای ‫المپیك 1936 برلین شركت داد.

همچنین از این سال ، نمایندگان ووشو ی چین شروع به سفر به نقاط مختلف كرده و خارجیان را جهت یادگیری ووشو ، جلب كردند . « سازمان ووشو ی ملّی » در سال 1958 م تشكیل شد و در نتیجه ، انجمن های ووشو در تمام نقاط چین تشكیل گردید . در سال 1979 م «كمیسیون پرورش فیزیكی و ورزشها » ، یك گروه مخصوص را جهت تحقیق در پیشرفت ووشو در شهرهای مختلف چین ترتیب داد و « كنفرانس ملّی » در سال 1982 م تشكیل و مواضع و عناوین ووشو را توضیح داد . این گردهمایی باعث پیشرفت سیستماتیك و علمی استانداردهای ووشو گردید و در سال 1985 م « فدراسیون بین المللی ووشو »‫ ( I.W.U.F ) و در ماه آگوست همان سال ، اولین تورنمنت‫ بین المللی ووشو در شهر شیان چین رسماً آغاز شد . برای ایجاد تكامل و پیشرفت ِ این ورزش و برای انجام تحقیقات و برنامه ریزی در فعالیتهای ووشو ، « انستیتوی تحقیقات ملّی ووشو ی چین » در سال 1986 م تشكیل گردید . در همین سال ،
فدراسیون ووشو ی اروپا » در كشور ایتالیا و « فدراسیون ووشوی آمریكای جنوبی در آرژانتین تشكیل یافته و مسابقات قهرمانی ووشو در قارة اروپا برگزار گردید . در سال 1987 م اولین مسابقات قهرمانی ووشو ی آسیا در یوكوهامای ژاپن برگزار گشته و در پی آن « فدراسیون ووشو ی آسیا »( W.F.A ) نیز رسماً شروع به كار نمود . در سال 1990 م ووشو بعنوان یك رشتة آزمایشی در بازیهای آسیایی پكن مطرح شده و اولین دورة مسابقات جهانی نیز در سال 1991 م و همزمان با تشكیل رسمی فدراسیون ووشو با حضور 36 كشور در پكن برگزار شد .

عنوان
نویسنده - vn1245 بازدید - 890 نظرات - 0
امتیاز
زیر مجموعه
جهت استفاده از تمامی امکانات سایت عضو شوید!

مزایا عضویت در سایت تفریحی سپهنا :
ارايه پروفایل! ارسال مطلب به سایت!ذخیره پست ها ! استفاده از پیام خصوصی و ...

مطالب مشابه