» » امواج موبایل برای ما ضرر دارد!؟

Закладки امواج موبایل برای ما ضرر دارد!؟

wifi

امواج موبایل برای ما ضرر دارد!؟

چندی است که نگرانی قرار گرفتن در معرض امواج وای فای بدون ارائه دلیل علمی در حال گسترش است ولی آیا واقعاً امواج وای فای روتر یا مودم برای انسان خطرناک هستند؟

به گزارش پایگاه فناوری استادیت این مقاله سعی کرده است به صورت علمی این نگرانی را برای مردم رفع کند. سبب نگارش این نوشته نیز ویدئویی بود که از طریق واتساپ دریافت کردم و یک مدعی در آن یک ادعای بدون پشتوانه علمی راارائه می‌داد.

اگر حوصله خواندن این مقاله را ندارید به صورت خلاصه باید بیان کنیم امواج وای فای “WiFi” تهدیدی برای سلامتی شما نیستند؛ ولی اگر حس کنجکاوی دارید و یا گفتن این نقل قول برای دوستانتان، ممکن است برای شما پیامدی داشته باشد که مجبور به گفتن دلیلی برای آن داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

اگر سرتاسر اینترنت را جستجو کنید هیچ دلیل علمی را برای مضر دانستن امواج وای فای نخواهید یافت. چه در متون قارسی و یا انگلیسی و سایر زبانها. ممکن است امواج وای‌فای روتر را مضر و خطرناک اعلام کرده باشند ولی پشتوانه علمی و سند علمی قابل اتکایی ندارند؛ آنها ادعایی بیش نیستند.

علی رغم بدون پشتوانه بودن برخی مقالات، این نوشته‌های بی سند در فضای مجازی دست به دست می‌شوند و هر از گاهی موجب ایجاد سئوال در بین مردم. هدف از انتشار آن نیز مشخص نمی‌شود.
الگوریتم طبقه بندی اینگونه مقالات نیز بر اساس شایستگی علمی در گوگل نشان می‌دهد اکثر مقالات برتر در مورد عدم مضر بودن
امواج وای‌فای است.

 

امواج تابشی وای فا :

 

برای آنکه شما به درک درستی از خطرناک نبودن امواج وای فای برسید در ابتدا باید در مورد امواج رادیویی و طول موج‌ها اطلاعات داشته باشید.

هر چند پرتو تابشی نامی مخاطره آمیز دارد و ما را یاد بمب اتم می‌اندازد ولی همه امواج مضر نیستند. نور خورشید نیز از نوع امواج تابشی است که سبب حیات و زندگی در روی زمین است و نه تنها مضر نیست بلکه زندگی بخش است. امواج رادیو و تلویزیون نیز شناخته شده هستند و ما سال‌ها در کنار آنها زندگی کرده‌ایم.

امواج موبایل برای ما ضرر دارد!؟امواج موبایل برای ما ضرر دارد!؟

مهمترین فرق تمایز پرتو خطرناک و پرتو غیرمضر تمایز آنها با توجه به یونیزاسیون بودن آنها است. آن دسته از امواجی خطرناک هستند که یونیزاسیون هستند مثل امواج اشعه ایکس و گاما و مقداری از طول موج اشعه فرابنفش در سطح بالای آن، که عنصر کلیدی در آن طول موج نوع تابش است.

پرتو یا امواج یونیزان موجب تحریک الکترون‌ها و خروج آنها از مدارشان می‌شود که قرار گرفتن مدام در معرض اینگونه امواج سلامت انسان را در خطر می‌اندازند و موجب سرطان می‌شود.

در سوی دیگر امواجی قرار دارند که غیر یونیزه هستند و انرژی کافی برای تاثرگذاری بر اتم را ندارند و شامل طیف دیگری از پرتوها از جمله اشعه مادون قرمز، نور مرئی که ما می‌بینیم و امواج رادیویی می‌شود از جمله امواج مایکروویو از آن طیف است.

اگر خوب توجه کرده باشید سازمان‌هایی که نسبت به سلامت حساسیت بیشتری دارند از جمله سازمان بهداشت جهانی، بیمارستان‌ها و مدارس از وای‌وای روتر استفاده نمی‌کردند. اگر مشکلی داشت برای آن ممنوعیت‌هایی بکار می‌بردند.

عنوان
نویسنده - sepahna بازدید - 429 نظرات - 0
امتیاز
زیر مجموعه
جهت استفاده از تمامی امکانات سایت عضو شوید!

مزایا عضویت در سایت تفریحی سپهنا :
ارايه پروفایل! ارسال مطلب به سایت!ذخیره پست ها ! استفاده از پیام خصوصی و ...

مطالب مشابه